Kurtlar Vadisi Pusu

编辑:讲古号互动百科 时间:2020-01-26 07:31:54
编辑 锁定
KurtlarVadisi 2003年1月15号开播,土耳其导演Osman Sınav为导演兼制片人。是土耳其最受欢迎的电视剧。其如此受欢迎主要是因为对于土耳其观众非常新颖的动作场面与政治题材,接着开播KurtlarVadisiPusu[1]  。导演Raci Şaşmaz、Bahadır Özdener 、Cüneyt Aysan。编写恶狼谷普苏编剧,主演有Necati Şaşmaz (Polat Alemdar)
Cahitkayaoğlu(Cahit)
LeylaTürkmen(Aysa)
Erhan Ufak (Gll Erhan)
中文名称
恶狼谷普苏
英文名称
KurtlarVadisiPusu
创立时间
2007
创始人
NecatiSasmaz
所属公司
PanaFlim
所属行业
电视剧

Kurtlar Vadisi PusuKurtlarVadisiPusu

编辑

Kurtlar Vadisi Pusu《恶狼谷普苏》KurtlarVadisiPusu

KurtlarVadisiPusu[10]
简介
导演:
【 Osman Sinav 】
【Mustafa Sevki Dogan】
【Serdar Akar】
演员:
* [2]  Necati Şaşmaz (Polat Alemdar)
* Kenan oban (Abdlhey)
* Grkan Uygun (Memati)
* Cahitkayaoğlu(Cahit)
* LeylaTürkmen(Aysa)
* Osman Wber (Deve Tuncay Kantarcı)
* Erdem Ergney (Deli Hikmet)
* Kerem Fırtına (Eren Eyll)
* Erhan Ufak (Gll Erhan)
Kurtlar Vadisi Pusu (1.Bolum—275.Bolum)276.Bolum演出.[11]
Başlığın diğer anlamları içinKurtlar Vadisi (anlam ayrımı)sayfasına bakınız.

 19 Nisan 2007'deShow TV'de yeniden gösterime farklı isimle giren Kurtlar Vadisi Pusu ilk 3 sezon boyunca aralıksız Show TV'de gösterilmiştir. Ancak 4. sezondaStar TV'ye transfer olmuş ve bir sezon yayınlandıktan sonra anlaşmasını bozarak 5. sezondaatv'ye transfer olmuştur. 6. sezondaTNT'ye geçti. 7. ve 8. sezonda atv'de yayınlandı. 9. sezondan beriKanal D'de yayınlanmaktadır.Kurtlar Vadisi Pusu,[3]  Pana Filmtarafından yapılan, daha önce 15 Ocak 2003'te yayına giren, 97 bölüm sürenKurtlar Vadisive 18 Şubat 2007'de yayına giren; fakat 2 bölüm yayınlandıktan sonra -televizyonda 1 bölüm-RTÜKbaşkanıAykut Zahid Akman'ın başını çektiği birçok kurul üyesi tarafındanoy birliğiile yasaklananKurtlar Vadisi Terördizilerinin devamı niteliğindekiTürk,aksiyon,maceravedramadizisi.
Dizi, serinin ilk dizisi olan Kurtlar Vadisi'nin 2.sezonu başladığından bugüne kadar her seferinde perşembe günü yayınlanmıştır. Kurtlar Vadisi Pusu'nun yayınlanacağı günden bahsedilirken "Kendi gününde, kendi saatinde." (Perşembe 20:00) tabiri kullanılır.

Kurtlar Vadisi PusuKonu

编辑
Kurtlar Vadisi Pusu'da en büyük, en karanlık hesaplar ortaya dökülecek. Efsane bu kez en acımasız, en pervasız efendisi olan para için birleşmiş küresel çeteye başkaldıracak. Düşman koltuğunda bu defa Mehmet Karahanlı ve ekibi gibi kukla mafyalar değil, bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çeteler vardır. Bu küresel güç aktörleri ilePolat Alemdar'ın ekibinin buluşma noktası Türkiye'dir.
Polat Alemdar, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirip Kurtlar Konseyi'ni çökertmiştir. Bu görevi layığı ile yerine getirdikten bir süre sonra KGT'nin başına geçerek devlet adına önemli operasyonlarda bulunmuştur. Ancak yeni misyonu daha derin ve daha tehlikelidir. İhtiyarlar adı verilen gizli heyetten aldığı görevle bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çete ajanlarının ülke üzerinde oynadığı oyunları bozmuş, İhtiyarlar ile direkt temas kurarak derin devletin kilit adamı olmuştur. Polat Alemdar, Türkiye'nin gelecek stratejisini oluşturan ve bunu koruyan İhtiyarlar Heyeti'nin hükümlerini yerine getirme ve bu gizli heyeti her türlü tehlikeden koruma görevini üstlenmiştir.
Bütün bunları yaparken Polat Alemdar'ın yanında özel bir ekibi vardır. Polat Alemdar, 2003 yılından beri yanın olan sağ koluMemati Baş, sol koluAbdülhey ÇobanveGüllü Erhankendisinin kemik kadrosuydu. Polat Alemdar; kemik kadrosunun yanında Nevzat Yakışırbey, Pürmüz Hasan, Eren Eylül gibi eski yüzleri de bulundururken Kazım Çarman veCahit Kayagibi yeni yüzlere de ekibinde yer vermiştir. Ancak, bu ekipten bir çok kişi çatışma ve suikastlere maruz kalarak hayatını kaybetmiştir. Polat Alemdar'ın şimdiki kemik kadrosu Cahit Kaya ve Güllü Erhan'dan oluşmaktadır. Ayrıca Siyah Sancak Timi'de bu milli davada ilerlemek için Polat Alemdar'ın yanında yer almaktadırlar.
Polat Alemdar; Sömürgeciler'in Türkiye üzerinde oynadıkları oyuna son vermek için büyük bir operasyonla, Kripteks'teki belgeleri ifşa ederek sömürgeci güçlerin dünyadaki dengelerini değiştirmeyi, büyük sırları ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu durum Polat Alemdar ve Amon’un 2005 yılında, Los Angeles'da yaptığı anlaşmanın bozulmasına, iki gücün karşı karşıya gelmesine sebep olmuştur. Polat Alemdar’ın hamlesi dünyada büyük bir ses getirmiş ve Piramit Operasyonu başlatmıştır. Sömürgeci Güçler yeni planlar içerisine girerek Polat Alemdar’ı çıkmaza sokmaya çalışmaktadırlar. Polat Alemdar ise meydan okuduğu küresel güçler ve hanedanlardan ülkesini korumak için bütün dostlarıyla birlik olur.

Kurtlar Vadisi PusuTema

编辑
Kurtlar Vadisi Pusu[4]  , ilk üç sezon boyunca küresel güçlerin iç temsilcileri üzerinde yoğunlaşmış vePolat Alemdarve ekibi bu iç düşmanlar ile mücadele etmiştir. Dizi, dördüncü sezondan itibaren küresel güçlerin ana aktörlerine yoğunlaşmış, dizide yabancı istihbarat servisleri, yabancı ajanlar yer almış ve bu kişilerle mücadele verilmiştir. Suriye meselesine de yer verilmiştir. Tema değişiklikleri gereği karakterlerin büyük bir kısmı yenilenmiştir. Sekizinci ve dokuzuncu sezonlarda ise küresel güçler ile bölgesel güçler arasındaki çatışmalar konu edinilmiş, dizi daha karamsar bir havaya girmiştir. Özellikle dizinin bel kemiğini oluşturan Alemdar ve ekibi, çeşitli misyonlar için dağılmışlar ve dizinin seyri değişmiştir.

Kurtlar Vadisi PusuTerminoloji

 • İhtiyarlar Heyeti:Türklerdevlet kurduğu günden bugüne kadar varlığını sürdüren gizli bir devlet teşkilatıdır. Küresel güçlere karşı Türk devletinin bölgesel bir güç olması için çalışır.
 • Kırmızı Kitap:Türkiye'nin bütün sırlarının yer aldığı kitaptır. Gizli silahların, gizli odaların, stratejik araştırma merkezlerin yerleri, heyete bağlı olan ve ülkenin strateji geliştirmelerinde kilit rol oynayan şahıslar bu kitapta yer almaktadır. Kırmızı Kitap, İhtiyarlar Heyeti'nin korumasındadır.
 • Soy Kitabı: Heyetin bütün üyelerinin ölmesi durumunda yeni heyeti oluşturacak özel kişilerin yer aldığı kitaptır.
 • Aksaçlı: İhtiyarlar Heyeti üyesi olup üyeler arasından seçilmiş ve heyete başkanlık eden kişidir.
 • Naib: Aksaçlı'nın bir numaralı adamı ve yardımcısıdır. Heyet üyesi değildir.
 • Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT): Gizli bir istihbarat kurumudur.Doğu Eşrefoğlutarafından kurulmuştur. Gayrı-resmi bir kurum olmakla beraber direkt olarak İhtiyarlar Heyeti'nin emrindedir. Mevcut başkanıPolat Alemdar'dır.
 • Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı: Bütün istihbarat birimlerinin (KGT hariç) bağlı olduğu bir kurumdur, devlet komutası altındadır.
 • Tapınakçılar: Küresel güçlerin en tepesinde yer alan, dünyayı şekillendirme stratejileri olan, gizli ve evrensel bir örgüttür.Yeni Dünya Düzenihedefi gütmektedir. Tapınakçılar'ın başka bir amacıda,Armageddon Savaşı'nı başlatmaktır. Bunun için Ortadoğu'yu iç karışıklıklara sürüklemişlerdir ve Balkanlar'da da Katolik-Ortodoks Savaşı'nı başlatmayı hedeflemektedirler.
 • Armageddon Savaşı: Tapınakçılar; bu savaşın başlaması durumunda kıyametin gerçekleşeceğine inanmaktadırlar ve bu savaşın başlaması için ellerinden geleni yapmaktadırlar.
 • Yüce Majeste: Tapınakçılar'ın en tepesindeki soylu liderdir.
 • Büyük Efendi: Tapınakçılar'ın Yüce Majeste'den sonra en yetkili ikinci ismidir.
 • Büyük Üstad: Tapınakçılar'ın Büyük Efendi'den sonra en yetkili üçüncü ismidir.
 • Armageddon Timi: Tapınakçılar'a bağlı olan bir timdir. Bu tim girdiği her ülkeyi kaosa sürükleyecek eylemler yapar. Mevcut lideriOzi'dir.
 • Marcus Timi: Tapınakçılar'a bağlı olan bir timdir.Yüce Majeste'nin ölümü üzerine Tapınakçılar Türkiye'deki Etkinliğini sürdürmek için Marcus Timi'ni Türkiye'ye getirmişlerdir. Mevcut lideriGölge'dir.
 • Siyah Sancak: İhtiyarlar Heyeti'ne bağlı olan bir timdir. Bu tim, Armagedon Timi'ne karşı mücadele verir.Polat Alemdar'ın emri ileKaratarafından kurulmuştur. Ancak Kara ve bütün tim ŞEDİD örgütü tarafından öldürülünce tim, Polat'ın emriyle Yasin tarafından yeniden kurulur ve mücadelelerine devam etmektedir. Mevcut lideriYasin'dir.
 • Lion Timi: İngiliz-İsrail ortaklığında kurulmuş olan bir timdir. Bu timRoyal Army'ye (İngiliz Kraliyet Ordusu) bağlıdır.Brandontarafından kurulmuştur. Mevcut lideriJohn Smith'dir.
 • Siber Güvenlik Teşkilatı:İhtiyarlar Heyeti'ne bağlıdır. Siber güvenlikten sorumludur. Mevcut lideriErdem'dir.
 • Finansal Güvenlik Teşkilatı: İhtiyarlar Heyeti'ne bağlıdır. Küresel sermaye savaşlarında ülkenin yararına çalışan bir kurumdur.
 • ŞEDİD: Suriye ve Irak'ta birçok bölgeyi kontrol etmektedir. Gelmiş geçmiş en güçlü ve en zengin terör örgütüdür.Sadık Biritanitarafından yönetilmektedir. Gerçek yaşamdakiIŞİD'i temsil etmektedir. Yeni halifesiJohn Smith'dir.
 • Rasadi Muhafızları: Soy Kitabı'nın muhafızları olan ekiptir. Kim oldukları ve nerede oldukları kimse tarafından bilinmemektedir. Soy Kitabı gerekli olmadıkça ortaya çıkmazlar.
 • Tanrı Dağı: Türkler'in en eski geleneğidir, ölenler Tanrı Dağı'na uğurlanır.
 • Kutsal Kurtarıcı: Tapınakçılar'ın tanrı olarak taptığıBaphometonların kutsal kurtarıcısıdır.
 • Sömürgeci Güçler:Coğrafi Keşiflerile birlikte güçlenen hanedanlardır. BaştaBritanya İmparatorluğu'nu yöneten hanedan olmak üzere birçok sömürgeci devleti yöneten hanedanlar, sömürgeci güçlerdir. Bu hanedanlar çok uzun zamandan beri vardılar ancak Coğrafi Keşifler ile birlikte güçlenince kendilerini iyice belli etmeye başladılar. Sömürgeci güçleri oluşturan hanedanlar Coğrafi Keşifler'den önce dünyanın%9'na hakimken keşiflerle dünyanın%82'sine hakim oldular. 1914-1918 yılları arasında gerçekleşen1. Dünya Savaşı'nda sonra bu hanedanların tarihe karıştığına herkes inanmıştı. Ancak sadece savaşta yenilen devletlerin hanedanları tarihe karışmıştı. 1. Dünya Savaşı'ndan galip çıkan devletlerin hanedanları ise bu yolla kendilerini gizlemişlerdir. Polat Alemdar'ın, Kripteks'teki belgeleri açıklaması sonucu başlayan Piramit Operasyonu ile bu güçler biraraya geldiler ve Tapınakçılar aracılığıyla İhtiyarlar Heyeti ile büyük bir savaşa girdiler.
 • Ocaklar:1. Dünya SavaşıbaşlayıncaOsmanlı Devleti, daha iyi bir savunma yapabilmek için merkez olan İstanbul'u güçlü tutmuştur ve Rumeli ile Arap Yarımadası'ndaki topraklarda yeni devletler kurmuştur. Osmanlı Devleti, bu devletlerde kurulan, toplam sayıları 52 olan ocaklar aracılığıyla gene bu devletlere hakim olmuştur. Ocaklar, Anadolu'dakiKurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok büyük rol oynamıştır. Bu ocaklar, Cumhuriyet Dönemi'nde de varlıklarını korumuşlardır ve günümüze kadar gelmişlerdir. Ömer Baba'nın ölümüyle, Ocaklar'ın İstanbul Sır Katibi Süha Tarık, Ocaklar'ın Baş Sır Katibi'nin Ömer Baba olduğunu Polat'a bildirmiştir. Gene Süha Tarık, Ömer Baba'nın gizli vasiyetini açıklamıştır. Ömer Baba; gizli vasiyetinde Ocaklar'ın liderliğinin Polat'a verilmesini istemekteydi. Süha Tarık, Ocaklar'ın uzun süredir var olmasına rağmen önemli bir icraat gerçekleştirememesinin sebebi olarak, Ocaklar'ın başına geçerek düşmanlarla mücadele edecek birinin bulunmadığını ancak Piramit Operasyonu ile Polat'ın, bu görevi yapabileceğinin anlaşıldığını da Polat'a bildirmiştir. Böylece Polat bunu kabul etmiştir ve Ocaklar'ın başına geçmiştir. Ocaklar'ın başındaki mevcut liderPolat Alemdar'dır.
 • Gladio: Soğuk Savaş döneminde kurulmuş olan büyük bir derin devlet teşkilatlanmasıdır. Türkiye'de en aktif dönemi 1960-1980 arası olmuştur. En önemli temsilcileri iseİskender Büyük,Aron Feller,Bülent Fuat Arasvb. kişilerdir.
 • Kurtlar Konseyi: Mafyanın en tepesinde ki birimdir. 1983 yılındaMehmet Karahanlı'nın baronluğunda kurulmuştur ve en etkili yılları 2003-2005 arası olmuştur. Konsey, son üyesiLaz Ziya'nın 2005 yılında vefatıyla dağılmıştır. Polat Alemdar'ın ilk görevi bu konseyi çökertmek olmuştur ve Polat Alemdar, görevini başarıyla tamamlamıştır. Tapınakçılar,Vahap Kuzuzade'nin oğlu Fehmi Kuzuzade'ye konseyi yeniden kurmasını emretmiştir ve Fehmi, çok geçmeden konseyi yeniden kurmuştur. Konseyin başındaki mevcut baron,Fehmi Kuzuzade'dir.

Kurtlar Vadisi PusuKaynakça

编辑
 1. ^"Kurtlar Vadisi: Pusu (2007– )"(İngilizce). IMDB. Erişim tarihi: 20 Kasım 2015.
 2. ^"Kurtlar Vadisi Pusu’da şok!".Sözcü (gazete). 29 Kasım 2013. Erişim tarihi: 18 Ekim 2015.
 3. ^Kurtlar Vadisi Pusu 2015 2016 oyuncu kadrosu
 4. ^"Kurtlar Vadisi Pusu - Youtube". Erişim tarihi: 13 Aralık 2015.
 5. ^Gence, Hakan (21 Eylül 2015)."Kurtlar Vadisi Pusu dizisine katılan Ertan Saban: Gölge ile gerçek hayatta karşılaşsam düşman olurum". Hürriyet. Erişim tarihi: 20 Kasım 2015.
参考资料